>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

ÇOCUĞA EVLATLIK OLDUĞU SÖYLENMELİ Mİ ?

ÇOCUĞA EVLATLIK OLDUĞU SÖYLENMELİ Mİ ?
191 views
26 Ocak 2022 - 16:16

ÇOCUĞA EVLATLIK OLDUĞU SÖYLENMELİ Mİ ?

Buradan evlat edinen tüm aileleri yürekten kutluyorum ve çok özel olduklarını belirtmek istiyorum.
Birlikte çözelim sayfasında benimle bu özel durumunu paylaşan Emine hanım’a teşekkür ediyorum kendisine ve çocuğuna başarılar diliyorum.

Evet söylenmeli. Bunu söylemek aileler için ne kadar çok zor olsa da bir gerçek var ki bunu bilmek çocuğun en doğal hakkıdır. Aileler konuya duygusal yaklaşarak ilk yıllarda söylemeyi tercih edebilirler fakat bu durum ileriki yaşlarda büyük bir problem olarak ailenin ve çocuğun karşısına çıkabilir.

SÖYLEMEZSEK NELER OLUR ?

1. Çocuk bunu başka birinden duyabilir
2. Çocuk için uygun olmayan zamanda duyabilir (hastalık,sınav,ergenlik,problemli bir dönem)
3. Başkalarının bu durumu çocuğa uygun olmayan bir dille anlatması
4. Ailelerin bu durumdan dolayı, aile yakınları tarafından baskı altında tutulması

SÖYLENDİĞİNDE NASIL SORUNLAR ÇIKABİLİR ?

1. Çocuk reddeder ve inandırmak zor olabilir
2. Büyüdüğü aileye karşı güven duygusunu yitirebilir
3. Çocuk kendini değersiz hissedebilir
4. Büyüdüğü  aileye ve gerçek ailesine karşı öfke duyabilir
5. Gerçek ailesini bulmak isteyebilir.
6. Ergenlik döneminde öğrenirse ergenliğin getirdiği sorunlarla birlikte evi terk edebilir.
7. Aile kural koymak istediğinde bu durumu aileye karşı kullanabilir.
8. Çocuğun öğrendiği yaş aralığına göre duygu ve tepkileri farklı olabilir. Ergenlikte ve ergenlik sonrasında öğrenmesi çocuğun başarısını etkileyebilir.

NE ZAMAN SÖYLENMELİ ?

0- 3 yaş itibariyle evlatlık edinilen çocuklar yaşama dair gerçeği hatırlayabilir. 0-3 yaş öncesi çocuklar bu durumdan etkilenen yaş gurubudur. Bu durumun en rahat açıklanabileceği dönem 3 ve 5 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında çocuklarda aileye karşı güvenli bağlanma tamamlanmış olur. Bu yaş grubu soyut düşünemediği için bunu normal bir süreç olarak atlatır, aileye karşı olumsuz tutumlar geliştirmesi, sürekli mutsuzluk, kendine zarar vermesi, başarının etkilenmesi, kendini değersiz hissetmesi, neden ve niçinleri sorgulamasının önüne geçilir. Bu yaş gurubu aileye koşulsuz bağlıdır.

NASIL SÖYLENMELİ ?

1. Anne baba sabırlı olmalı ve bunun geçici bir süreç olduğunu bilmeli.
2. Çocuğun sorabileceği sorulara hazırlıklı olmalı
3. Anne ve baba bu sürece kendilerini hazırlamalı.
4.Çocuk sorular sormaya başladığından itibaren kısa ve net cevaplarla açıklanmalı.
5.Çocuk üzülebilir. Bu geçici bir durumdur. Küçük olduğu için şaka yaptık diyerek süreci erteleyip başka bir zaman tekrar söylemeye kalkmayın.
6. Çocuklar “Ben kimim nasıl dünyaya geldim” şeklinde sorular sorarlar. Bu dönemde çocuğa sevgi dili ile küçük açıklamalar yaparak anlatılmaya başlanmalıdır.
7. Çocuk her sorduğunda aynı cevapları vermeye dikkat etmelisiniz.
8. Vermek istediğiniz duygu biz senin ailen değiliz annen baban değiliz değil. Çocuğu kabullenerek sen bizimsin sadece seni bizim için başka bir anne karnında büyüttü şeklinde konuşulmalıdır.

İhtiyaç duyabilecek aileler için örnek cümleler.

***Ben ve baban seni çok özlemiştik ve çok istemiştik fakat benim karnım da bir ağrı vardı ben seni orada büyütemiyordum ,bu yüzden seni başka bir anne karnında büyüterek bize yardımcı oldu ve biz seninle kavuştuk.
* Birlikte kurabiye yapın ve ona şöyle söyleyin. Baban ve ben hep bu güzel anları hayal ettik ,senin gibi güzel bir çocuğum olsa da nefis kurabiyeler yapsak, bunun için uzun yıllar bekledik sen bir türlü dünyaya gelmiyorsun çünkü içtiğim bir ilaç senin karnında büyümeni engelliyormuş.  Bizde seni ilaç içmeyen başka bir karında büyüttük ve oradan aldık.

Şimdi birlikteyiz hayallerimize kavuştuk.
* Bir oyuncakçı dan oyuncak alın. Sen yokken bu oyuncakları alamıyorduk. Oyuncakçı sen dünyaya gelmeden bunları almamıza izin vermiyordu .Senin dünyaya gelmen biraz gecikmişti bunun nedeni benim bedenimin yapısı senin dünyaya gelmeni engelliyormuş. Buna çözüm bulmak için doktora gittik .Doktor  bize seni başka bir karında büyütüp getirebileceğini söyledi ve şimdi bizimlesin. Oyuncakçı amca da oyuncakları almamıza izin verdi. Birlikte oynamak çok eğlenceli.
** Neden bu şekilde konuşuyoruz. Çocuğun bu durumu doğal bir durum olarak kabullenmesini  sağlıyoruz. Bilinç altına sevgi, güven ve değer duygusu iletiyoruz . Olası bir durumda başka şahıslar tarafından seni annen doğurmadı sorusuna çocuğu hazırlamış oluyorsunuz.
Evet annem beni doğuramadı çünkü annemin bir sorunu olduğu için ben başka bir bedende büyüdüm ve anneme babama kavuştum diyebilir.
Daha ileriki yaşlarda ise çocuğun tutumu sizin aile içindeki iletişiminizi bağlıdır . Gerçek ailesini araya bilir, tanımak isteyebilir ya da çocuğun ailesi bulunamayabilir. Gerçek bir aile olmak sizin aile tutumlarınıza ve iletişiminizi bağlıdır.
***Emine Hanım’ın durumu hassas olduğu için biraz daha söylemek için bekleyebilir. Emine hanım çocuğunu tek büyütmek zorunda kalmıştır. Baba tarafından terk edilen çocuk anne tarafından da terk edilme kaygısına kapılabilir . Burada annenin çocuğa yüklediği değer çok önemlidir. Bu değer çocuğa fark ettirilerek anlatılmalıdır. Emine hanım onu ne kadar çok sevdiğiniz ve sizin onsuz olmak istemediğinizi, bu hayatı birlikte yaşamak için çok çabaladığınızı anlatın.

Çok sık sormayacaktır. Burada cümleleriniz kadar çocuğunuza karşı tutumunuz da önemlidir .

Sosyolog ve Aile danışmanı Asuman Sıdar.

Sorularınız için iletişim

mail:baskentaktuel@gmail.com

whatsap iletişim :05061035782

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-