>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

ÇOCUKLARDA “AKRAN ZORBALIĞI” NEDİR?

ÇOCUKLARDA “AKRAN ZORBALIĞI” NEDİR?
215 views
08 Ocak 2022 - 17:34

Merhaba Asuman Hanım,

Oğlum bir süredir sınıfındaki bir arkadaşı tarafından oyunlarda dışlandığını söylüyordu. Başlarda bu durumun iki çocuk arasındaki alışma süresinden kaynaklandığını düşündüğüm için doğrudan müdahale etmedim ve çocuklara zaman vermek istedim. Ancak oğlum üçüncü ayında sonunda kendisini okuldan almamızı istediğini söyledi. Sebep kendisini dışlayan arkadaşıydı. Detay istediğimde bu dışlamanın sistematik bir dışlamaya döndüğünü, diğer arkadaşlarıyla da oynamasının engellenmeye çalışıldığını ve hatta engellendiğini öğrendim. Konuyla ilgili okulumuzla iletişime geçtim. Gerekli desteği vererek sürecin iyileşmesine katkıda bulundular. Oğlumdan aldığım bilgi de durumun daha iyi olduğu yönünde. Bu yaşanan durumu akran zorbalığı olarak tanımlarsak hem zorbalığa uğrayan hem de zorbalığı yapan çocuk için öneri ve yönlendirmelerinizi rica edeceğim. Özellikle zorbalığa uğrayan tarafta olduğumuz için soruyorum, bundan sonraki süreçte benzer bir problemle karşılaşmamız durumunda nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür eder, iyi haftalar dilerim.

 

Teşekkürler Ayşegül hanım.
Okullarda sıkça rastlanan akran zorbalığı hakkında da Ayşegül Hanım’ın sorusu ile cevap verelim. Tüm okurlarımıza faydalı olmasını diliyorum.

ZORBALIK NEDİR?

Okul ortamında çocukların fiziksel psikolojik ve duygusal olarak tehdit eden bir sorundur. Bu problem zorbalığı yapan ve zorbalığa maruz kalan her iki çocuğu da derinden etkilemektedir. Küçük yaşta başlayan akran zorbalığı neden olan kişinin eylemleri büyük yaşlarda bu durum akran terörüne kadar uzanmaktadır. Çocuğun yaptığı eylem küçük yaşlarda fark edilir ve önemsenmezse zorbalığı uygulayan çocuk bunu davranışa dönüştürür ve eylemlerine kendi gibi arkadaşlarını da katarak devam edebilir.

Çocuklar bunların bir güç ve ilgi çeken bir özellik olduğunu düşünürler. Bu tarz çocukların okul başarıları düşer, toplumda uygun görünmeyen kişiler olarak belirlenirler ve suça yatkınlıkları artar,belirli bir zaman içinde suç işleyen bireyler haline dönüşürler. Gerek okul ortamında gerek ev ortamında öğretmenlerin ve ailelerin güçlü olmakla zorbalığın ve şiddetin farklı olduğunu anlatmaları ve çocuklara benimsetmeleri gerekir.

Zorbalık eyleminin altında genelde başarısızlık,ilgi görmemek ve aileler tarafından önemsenmemek nedenleri vardır. Çocuklar Küçük yaşlarda bu duygunun üstesinden gelebilmek için zorbalığı bir güç olarak seçerler.

 

ÇOCUĞUMUZUN ZORBALIĞA UĞRADIĞINI NASIL ANLARIZ ?

*Okulda arkadaşlık ilişkileri kuramaması
*Okulunu ve arkadaşlarını sevmemesi
*Okulda canının çok sıkılması
*Okul ve arkadaşları ile ilgili bilgi vermemesi
*Arkadaşlarının ismini öğrenememesi
*Okula gitmemek için bahaneler uydurması
*Çocuğun sürekli uyumak istemesi akran zorbalığının belirtili örneklerindendir.

AKRAN ZORBALIĞI ÇOCUĞU NASIL ZEDELER

Okul ortamında ortaya çıkan akran zorbalığı, öncelikle çocuğun sosyalleşmesini ve olumlu arkadaşlıklar geliştirmesini engeller.  çocuk zorbalığa uğradığı  için dikkati dağınık ve dalgındır. Çocuk mutsuz ve isteksizdir bu durum okul ortamında dersleri ilgisizlik ve başarısızlık olarak yansır.

6-12 yaş çocukların en çok sosyalleştiği ortam okuldur. Burada kişilikleri ve davranışları gelişir, toplumsallaşmayı öğrenirler. Zorbalığa uğrayan çocuk ve zorbalık yapan çocuk da bu durumdan olumsuz etkilenir. Bir taraf şiddeti güç bilerek olumsuz bir tutum geliştirirken,  diğer çocuk ise ,korkak, sindirilmiş, arkadaşlık ilişkisi geliştiremeyen bir birey olur. Her iki çocukta da okul başarısı olumsuz etkilenir.

AKRAN ZORBALIĞINDAN ÇOCUĞU NASIL KORURUZ

-Çocuğu anlayarak dinleyin
-Okuldaki öğretmen ve yöneticilerle bu durumu paylaşın
-Bu durumu sizinle paylaşan çocuğunuza teşekkür edin ve onu destekleyin.( Güven duygusunu kaybetmesin ve olası durumlarda aile ile iletişim kursun)
-Yaşadığı durumu küçümsemeyin duygularına karşı saygılı olun
– Çocuğun hakları olduğunu ve haklarına nasıl sahip çıkabileceğini öğretin ve destekleyin
– Kendisini korumak için şiddete yönlendirmeyin
– Zorbalık bir oyunu alınmamak, dışlanmak , haklarına saygı duyulmamak ve benzeri gibi konularda  olabilir.  Bu durumlarda çocuğunuzu zorbalık yapan kişiye karşı hayır demeyi öğretin

-Zorbalık karşısında diğer çocuğun hareketini basitleştirecek cümleler kurmayın. Çocuğunuzda şimdi geçer bir daha yapmaz gibi cümleler kurmayın.

Sevgili okurlar ve anne babalar,sevgili öğretmenler. Sizin gözünüzde çocukça görülen, geçer, değişir diye gördüğünüz davranışlar çocuğun gözünden bakıldığında ,asla değişmeyecek, çok zor ve çok karmaşık görünmektedir. Sorunlara çocuğun gözünden bakarsanız sorun çözülür .

Sevgiler.

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-