>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

DİRİLİŞ OSMAN DİZİSİNDEKİ HOLİFERA NİLÜFER HATUN MU?

DİRİLİŞ OSMAN DİZİSİNDEKİ HOLİFERA NİLÜFER HATUN MU?
21 views
14 Nisan 2022 - 19:23

 

Ülkemiz de en çok izlenen yapımlarından biri olan Kuruluş Osman’da yeni oyuncular ve karakterler  seyirciler tarafından merak ediliyor.  Diziye yeni katılan Holofira karakteri izleyicilerin merak konusu oldu.  Kuruluş Osman Holofira kimdir? Tarihte holorifa veya Olivera adı ile müsemma karakter gerçekten kimdir? Holorifa Nilüfer hatun mudur?

 

 

İşte soruların cevapları

 

 

Kuruluş Osman dizisine yeni katılan karakter olan Holofira Yarhisar Tekfuru Mihalis’in kızı daha sonra Orhan beyin eşi ve  ayrıca 1. Murat’ın da annesi olan Holofira daha sonra müslüman olup ismi Nilüfer hatun olmuştur.

 

 

H. Orhan Gazi’yle evlendirilmeden önce Bilecik Tekfurunun oğluyla nişanlıdır.

 

 

 Osman Gazi ve adamları tarafından düğün gününde kaçırılmıştır. İlk yabancı sultandır. Bursa yöresinde yaptırdığı camilerle ve hayır işleriyle çok sevilmiştir. Bursa’da bir ilçeye ismi verilmiştir. Kabri Söğüt’teki Orhan Gazi türbesinde bulunmaktadır.

 

 

Orhan Gazi serhat boylarında babasının vasiyeti gereği savaşırken eşi Nilüfer Hatun da yaşamını  hayır işleri yaparak geçirdi. Çok hayırsever bir kadın olan Nilüfer Hatun, İznik ve Bursa’yı camiler, imaretler, medreselerle donattı. Bursa’da kaplıca kapısı yanında bir tekke, Bursa Kalesi’nde bir cami, Darülharp mahallesinde bir mescit, kendi adını  taşıyan Nilüfer Çayı (Bursa / Mudanya yolu) üzerinde bir köprü yaptırdı. Adı yüzyıllar sonra Bursa’da bir ilçeye verildi.

 

Mezarı Söğüt’teki Orhan Gazi Türbesi’nde olan Nilüfer Hatun için oğlu I. Murat da 1388 yılında İznik’te bir annesi adına bir zaviye-i imaret yaptırdı. Yeşil Cami’nin kuzeybatısında; Müze, Türbe ve Lefke sokaklarının bulunduğu yerde olan imaret günümüzde İznik Müzesi olarak kullanılmaktadır.

 

Bu kitabede Sultan Murat’ın (Hükümdarlığı: 1362-89) annesi Nilüfer Hatun için 1388’de yapılmasını emrettiği, kitabesinde belirtilmekte olan bu yapı, en eski Osmanlı yapılarındandır. XIX. yüzyılın sonlarına dek imaret işlevini gören bu yapı,  İznik’in Yunan işgali sırasında büyük ölçüde tahrip edilmişti. Cumhuriyet döneminde bir süre depo olarak kullanılmış, bu arada onarılmış, binanın  çevresini kuşatan ekler ortadan kaldırılmış ve bugünkü  görünümünü almıştır. Nilüfer Hatun anısına yapılan bu bina 1955 yılında müze olarak hizmete ve ziyarete açılmıştır.

 

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-