>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

DSÖ “MAYMUN ÇİÇEĞİ” SALGININA KARŞI ALARMA GEÇTİ

DSÖ “MAYMUN ÇİÇEĞİ” SALGININA KARŞI ALARMA GEÇTİ
35 views
21 Mayıs 2022 - 8:47

Maymun çiçeği: 11 ülkede 80 vaka var

 

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “maymun çiçeği” hastalığının şu ana kadar 11 ülkede görüldüğünü, şu ana kadar onaylanmış 80 vaka ve 50 şüpheli bulunduğunu açıkladı.

 

 

 

DSÖ’den yapılan açıklamada, bir maymun çiçeği salgınının kapsamını ve nedenini daha iyi anlamak için ülkelerle yakın işbirliği içinde çalışıldığı belirtildi.

 

 

 

Endemik olmayan ülkelerde artış görülüyor

 

 

Açıklamaya göre, virüs, bazı ülkelerdeki hayvan popülasyonlarında görülmekle birlikte, yerel halk ve gezginler arasında salgınlara da rastlandı. Son dönemde, 11 ülkede rapor edilen vakalar, endemik olmayan ülkelerde meydana geldikleri için düzensiz görülüyor.

 

 

Şu ana kadar yaklaşık 80 onaylanmış vaka ve 50 şüpheli durum var. Takip va inceleme genişledikçe daha fazla vakanın bildirilmesi olasılığı bulunuyor.

 

DSÖ, etkilenebilecek kişileri bulmak ve desteklemek, hastalığın nasıl yönetileceği konusunda rehberlik sağlamak için hastalık gözetimine genişletmek için etkilenen ülkeler ve diğerleriyle koordinasyonu güçlendirdi. Hastalık ve müdahale stratejileri hakkında bilgi paylaşmak için uzmanlar ve teknik danışma grupları toplantılar düzenlemeye devam ediliyor.

 

 

Çiçek hastalığına benzer özellikler taşıyor

 

 

 

DSÖ kaynaklarına göre, ilk kez maymunlarda teşhis edildiği için “maymun çiçeği” olarak adlandırılan hastalığa bir tür virüsü neden oluyor. Orta ve Batı Afrika’nın tropik yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zaman zaman diğer bölgelere sıçrayan viral bir hayvan hastalığı olarak tanımlanıyor.

 

“Maymun çiçeği” tipik olarak ateş, deride kızarıklık ve şişmiş lenf düğümleri ile kendini gösteriyor ve bir dizi tıbbi komplikasyona yol açabiliyor. Genellikle 2 ila 4 hafta süren semptomları olan kendi kendini sınırlayan bir hastalık. Ancak ağır vakalar ortaya çıkabiliyor. Son zamanlarda, vaka görülen hayvanlardaki ölüm oranı yüzde 3-6 civarında.

 

“Maymun çiçeği”, enfekte bir kişi veya hayvanla yakın temas yoluyla veya virüs bulaşmış materyal yoluyla insanlara geçebiliyor.  Virüs bir kişiden diğerine lezyonlar, vücut sıvıları, solunum damlacıkları ve yatak örtüsü gibi kontamine materyallerle yakın temas yoluyla bulaşıyor.

 

 

Çiçek Aşısı yaptıran kişilerin yakalanma oranı çok daha düşük

 

 

Maymun çiçeğinin klinik olarak çiçek hastalığına benzetilse de ondan daha az bulaşıcı ve daha az ciddi rahatsızlığa neden oluyor.

Çiçek hastalığıyla mücadelede kullanılan maymun çiçeği hastalığına karşı da koruma sağladı. Maymun çiçeğinin önlenmesi için onaylanmış olan daha yeni aşılar geliştirilmiş durumda. Çocukken çiçek aşısı yaptırmış olanların bu hastalığa yakalanma olasılığı çok daha düşük.

 

AJANS BİZİM

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-