>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

EKİNLER DE SÜNE TESPİT ÇALIŞMALARI

EKİNLER DE SÜNE TESPİT ÇALIŞMALARI
3 views
22 Mayıs 2022 - 10:50

Süne tespit çalışmaları devam ediyor

 

 

 

Türkiye’nin en fazla hububat üretiminin yapıldığı Orta Anadolu bölgesinde, ekili alanlarda süne popülasyonunu tespit amaçlı denetimler devam ediyor.

 

 

 

Buğdayın ekmeklik özelliğini korumak, çiftçinin ürettiği ürünün kalitesini, değerini artırarak hem çiftçilerin hem de ülke ekonomisinin kazançlı çıkmasını sağlamak amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da ekili alanlarda süne zararlısına karşı yapılacak ilaçlı mücadele öncesinde popülasyon tespiti çalışması yapılıyor.

 

 

SÜNE NEDİR?

 

 

Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden Orta Anadolu bölgesindeki illerde de Tarım ve Oman İl Müdürlükleri tarafından oluşturulan ekipler, ekili alanları gezerek hububatın özsuyunu emerek, verimini yüzde 90’ının üzerinde düşüren süne zararlısının popülasyonunu tespit etmeye çalışıyor. Popülasyonun belirlenenin üzerinde görülmesi halinde tarla sahibi uyarılıp, ilaçlı mücadele yapılması sağlanıyor.

 

 

 

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya,  süne mücadelesinde görev alan teknik ekiplerin kararına göre ilaçlanması gereken alanlarda zaman geçirmeden ilaçlamanın yapılması gerektiğini hatırlatıp, doğayı korumak adına, ilaçlama kararı alınmayan yerlerde ilaçlama yapılmasını istedi.

 

Yozgat’ın, tarım sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisi olduğunu hatırlatan Özdemir, en stratejik ürünlerden olan hububat ekilişinin 3 milyon 530 bin 598 dekarlık alanla yapıldığını hatırlattı. Özkaya, Yozgat ve Çorum Müdürlük personeline Zirai Mücadele konusunda eğitim verildiğini, bu personelin ise şimdi alanda tespit çalışması yaptığını aktardı. Özkaşa, Yozgat İl genelinde 20 ekibin toplam 68 teknik personel ile 338 köyde süne sürvey çalışmasına devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

ajans bizim

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-