>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

GÖNÜL DAĞI DİZİSİNDE GÖLBAŞI SEVGİ ÇİÇEĞİ

GÖNÜL DAĞI DİZİSİNDE GÖLBAŞI SEVGİ ÇİÇEĞİ
30 views
16 Nisan 2022 - 20:20

GÖNÜLDAĞI DİZİSİNDE GÖLBAŞI SEVGİ ÇİÇEĞİ

 

Gönüdağı dizisinde bu hafta Gölbaşı Sevgi Çiçeği damgasını vurdu. Gönüldağı dizisinin bu hafta ki (60.) bölümünde dünyada  sadece Ankara’nın  Gölbaşı ilçesi’nde  Mogan Gölü etrafında yetişen, koruma altına alınmış Sevgi çiçeği gösterildi. Gönül dağı dizisinde bu hafta Sevgi Çiçeği damgayı vurdu. 60. bölümde  de Doktor Kenan , sevgilisi Elif’e ilk akşam yemeğinde Sevgi Çiçeği hediye etti. Sevgi çiçeğini Elif’e hediye ederken “Bu Sevgi çiçeği sadece Gönül dağında yetişir”demişti.

Nadir görülen ve tükenme riski ile karşı karşıya kalan bu bitki Ankara’nın Gölbaşı ilçesi ile özdeşleşmiş ve Gölbaşı ilçesinin simgesi olmuştur. Halk arasında yanar döner çiçeği ve peygamber çiçeği olarakta adlandırılmaktadır.

 

 

 

SEVGİ ÇİÇEĞİ NEDİR?

Dünyada sadece Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yetişen ve son yıllarda tükenme riskiyle karşı karşıya kaldığı için korunmaya alınan Sevgi Çiçeği’nin hikayesi ise çiçeği görmek için gelenleri üzüntüye boğuyor.

 

 

 

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yetişen Sevgi Çiçeği vatandaşların ve meraklıların ilgilisi çekiyor. Son yıllarda nesli tükenmekle karşı karşıya kalan Sevgi Çiçeği korunma altına alındı ve her geçen yıl yok olma riski azalıyor. Başta Ankara Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede de korunma çalışmaları sürdürülen Sevgi Çiçeği Gölbaşılılar için ise ayrı bir anlam ifade ediyor. Bölge halkı tarafından Yanardöner çiçeği olarakta bilinen Sevgi Çiçeğinin hikayesi ise çiçeği görmek için gelenleri üzüntüye boğuyor.

 

Mogan Gölü çevresinde yetişen Sevgi Çiçeği Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli yıllarda çalışmalar yapılmış olup, bu çalışmalar neticesinde; Sevgi çiçeği gelişme alanı çevrilmiş, arazi sürülerek tohum toplama çalışmaları yapılmıştır.

 

Sevgi Çiçeğinin Hikayesi

 

 

Mogan gölünün iki yakasında Hacılar Köyü Hüseyin avlusu mekiği ile Karaoğlan köyü sızak mevkiinde iki çoban koyunlarını otlatır, birbirlerine aşk şarkıları söyler, kaval çalar, sevgilerini dillendirir.

 

 

Mogan’ın iki yakasında rüzgârın meltemiyle gönüllerindeki ateşi söndürmüşlerdir. Aşkları bütün Gölbaşında dillenmiş, herkes bu aşktan konuşur olmuş. Gel gelelim yağız delikanlının ağa babası bu aşkın önünde büyük engelmiş.”Ben oğluma ağa kızı alırım”deyip fakir çoban kızını aşağılarmış.

Aşkları yüreklerinde, şarkıları dillerinde, kaval ellerinde Mogan kıyısında dertli şarkılarla birbirleriyle dertleşen gençler ince hastalığa (vereme) yakalanırlar. İki kıyıda dertli şarkılarını birbirlerine söylerken yüreklerinden gelen kanlar etrafa yayılıp kan rengi açan çiçekler peygamberimizi severseniz sevenleri ayırmayın fısıltısıyla ilahiler söylerlermiş. Mogan’ın iki yakasında sevgilerini haykıra haykıra birbirlerine kavuşamadan ölen gençlerin taze körpe bedenleri gölün iki yakasına defnedilir.

 

 

 

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ

 

 

Mayıs, haziran ayları geldiğinde kan kırmızısı açan bu çiçekleri toplamaya gelen âşıklar iki sevgilinin mezarlarını türbeye çevirmişlerdir. Bugün halk arasında kara donlu türbesi diye anılan bölgede yetişen çiçeklere peygamber çiçeği, türbe çiçeği de denilmektedir.

Dünyada yalnızca Ankara Gölbaşı’na bağlı Hacı Hasan köyü civarında yetişmektedir. Bu peygamber çiçeğinin mahalli adı Yanar döner olup bölgede sevgi çiçeği olarak anılmaktadır. Çok güzel ve çarpıcı mor-kırmızı çiçeklerinden dolayı çiçeğe bu isim verilmiştir. Gölbaşı çevrelerindeki tarlalarda yaygın olmakla birlikte oldukça seyrelmiştir. Son yıllarda yoğun tarım ve herbisid uygulamasından zarar görmektedir. Şu anda en bol yetiştiği yer, Gölbaşındaki Süleyman Demirel Ormanı sahası ve çevresidir. Mayıs başlarında buradan bol miktarda toplanıp yanar-döner adı ile kesme çiçek olarak satılmaktadır.

 

Mayıs ve Haziran ayları çiçek açma dönemi olup son yıllarda ziyaret amaçlı birçok kişi çiçeği görmeye gelmektedir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-