>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

HIDRELLEZ NE ZAMAN VE NASIL KUTLANIR?

HIDRELLEZ NE ZAMAN VE NASIL KUTLANIR?
2 views
20 Nisan 2022 - 12:29

HIDRELLEZ NEDİR?  HIDRELLEZ NE ZAMAN?  HIDRELLEZ NASIL KUTLANIR? HIDRELLEZ? HIDRELLEZ HANGİ GÜNE DENK GELECEK? HIDRELLEZ DE HAVA DURUMU NASIL OLACAK? DİNİ AÇIDAN HIDRELLEZ? HIDRELLEZ DE DİLEK DİLEMEK..

BU VE BUNUN GİBİ HIDRELLEZ İLE İLGİLİ SORULARIN CEVAPLARINI VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ.

 

 

HIDRELLEZ NEDİR?

 

Hızır ve İlyâs isimlerinin halk ağzında aldığı şekilden ibaret olan hıdrellez, kökü İslâm öncesi eski Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu yaz bayramlarına dayanan, Hızır yahut Hızır ve İlyâs kavramları etrafında dinî bir muhtevaya bürünmüş halk bayramının adıdır. Bu bayram, merkezini özellikle Anadolu ve Balkanlar’ın, Kırım, Irak ve Suriye’nin teşkil ettiği Batı Türkleri arasında, bugün kullanılmakta olan Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs (eski Jülyen takvimine göre 23 Nisan) günü kutlanmaktadır.

Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” adı verilir.

 

Ankara iline bağlı Altındağ ilçesinde bulunan Ulus semtini çevreleyen tepelerden birinin adı Hıdırlıktepe2dir. Bu isimle anılmasının sebebi ise çok eskiden hıdrellez geleneğinin yaşatıldığı yer ve mevki olmasından kaynaklanmaktadır.

 

 

 

 

HIDRELLEZ NASIL KUTLANIR?

 

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez zamanı baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır.

 

Hıdrellez gecesi ise Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır.

 

HIDRELLEZ İSLAMÎ  BİR KAVRAM DEĞİLDİR

 

Tarihi islam öncesine dayanan HIDRELLEZ, aslında dini terimlerde yerini alan ve varlığına inanılan Hızır ve İlyas gibi isimlerden türemişsede ne Peygamberimiz zamanında, ne Kuran2da ve  peygamberden sonra dini olarak kutlanan, kutsal sayılan, kutsiyet atfedilen, ne ayetlerde ne de sünnette geçmeyen tamamı ile bir gelenektir. Dini ve İslami hiçbir yönü ve değeri yoktur.

 Bazı kimseler de aynı nevruz da olduğu gibi ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar. Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerdendir.

 

HIDRELLEZ NE ZAMAN?

 

Her yıl miladi takvime göre mayıs ayının 6. Günü hıdrellez kutlanır. Aslında miladi bir gün değildir. Miladi olarak 6. Gün olsa da jülyen takvimine göre miladiye uyarlandığında 23 Nisandır.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-