>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

HİNDİSTAN’DA COVİD 19’DAN ÖLENLERİN SAYISI 4 MİLYONU GEÇTİ

HİNDİSTAN’DA COVİD 19’DAN ÖLENLERİN SAYISI 4 MİLYONU GEÇTİ
3 views
19 Nisan 2022 - 19:06

Covid-19: DSÖ’ye göre Hindistan’da ölenlerin sayısı 4 milyon

 

Dünya Sağlık Örgütü, yeni bir değerlendirmede Hindistan’da Covid-19’dan ölenlerin sayısının dört milyon olduğunu belirtiyor.


Hindistan DSÖ’nün araştırma sonuçlarını yayınlamasına karşı çıkıyor

 

Hindistan, Dünya Sağlık Örgütünün yakında yayımlanacak bir araştırmasının metodolojisine karşı çıkıyor.

DSÖ’nün yeni çalışması, bütün dünyada Covid-19 kurbanlarının yeni bir değerlendirmesini yapıyor ve Hindistan’da Covid’den ölenlerin sayısının dört milyon olarak yeniliyor.

 

Hindistan’ın verdiği resmî rakamlar, bu ülkede ölenlerin sayısını 520 bin olarak gösteriyor. Bu sayı, ABD ve Brezilya’dan sonra dünyanın en yüksek kurban sayısına işaret ediyor.

New York Times gazetesi, geçen hafta, Hindistan’ın DSÖ’nün bir araştırmasının yayımlanmasını birkaç aydır engellediğini haber vermişti.

DSÖ’nün bu yayınında, Hindistan’da Covid-19’dan ölenlerin sayısı, resmi verilere kıyasla sekiz kat daha fazla gösteriliyor.

 

 

Hindistan Sağlık Bakanlığı yalanladı

 

 

New York Times’ın haberine tepki gösteren Hindistan Sağlık Bakanlığı, hafta sonunda yaptığı yazılı bir açıklamada, DSÖ’nün matematik modellemesinin “tartışmaya açık” olduğunu değerlendirdi ve “istatistik açısından kanıtlanmadığını” savundu.

Bakanlık, kasım ayından bu yana karşı görüşlerini çeşitli yollardan ve resmî toplantılarda DSÖ’ye bildirdiğini belirtti ve DSÖ’den “tatmin edici bir yanıt gelmediğini” ifade etti.

 

DSÖ’nün araştırması, Lancet dergisinde geçen ay yayımlanan benzer hesaplamalar ve şubat ayında Science dergisinde çıkan bir araştırmayla örtüşüyor.

Science, Hindistan’da Covid-19’dan ölenlerin sayısının en az 3,2 milyon kişi olduğunu belirtmişti.

Hint makamları, Lancet ve Science dergilerinin hesaplama yöntemlerine de karşı çıkmıştı.

Hindistan, 2021 ilkbaharından bu yana süregelen korkunç Covid-19 dalgasının etkisinde kalmaya devam ediyor.

Pandeminin zirveye çıktığı geçen yılın mayıs ayında ülkede günde 400 bin vaka tespit ediliyor ve yaklaşık 4 bin kişi hayatını kaybediyordu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-