>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

HIZLI YÜRÜYENLERİN BİYOLOJİK YAŞI DAHA GENÇ ÇIKIYOR

HIZLI YÜRÜYENLERİN BİYOLOJİK YAŞI DAHA GENÇ ÇIKIYOR
9 views
21 Nisan 2022 - 17:38

Hızlı yürü çok yaşa

 

Hızlı yürüyenlerin biyolojik yaşı çok daha genç çıktı.

 

 


 

Daha aktif yaşamın; yaşlanmanın kalp hasarı, hafıza kaybı ve bilişsel bozukluk gibi etkileriyle mücadelede önemi bir kez daha teyit edildi.

Yürüme hızıyla biyolojik yaş arasındaki ilişkiyi inceleyen Leicester Üniversitesi, İngiltere’de çevrenin genetik yatkınlığa katkısının mercek altına alındığı UK Biobank’in verilerini kullandı.

 

 

Hızlı yürüyen yavaş yürüyenlere oranla 16 yaş daha genç

 

Buna göre, hızlı yürüyenler yavaş yürüyenlerden 16 yaş daha genç.

400 binden fazla orta yaşlının genetik verisinin incelendiği araştırmanın sonuçları “Communications Biology” dergisinde yayımlandı.

 

Araştırmada daha hızlı yürüyenlerde, her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan telomerlerin boylarının daha uzun olduğu görüldü.

 

Bu bulgunun, hızlı yürüyenlerin biyolojik açıdan yavaş yürüyen yaşıtlarından “çok daha genç” olduğu anlamına geldiği belirtildi.

Uzmanlar, telomer boylarına bakıldığında hızlı ve yavaş yürüyenlerin biyolojik yaşları arasındaki farkın 16 yıl olduğuna işaret etti.

2019’da yapılan bir araştırma, 40’lı yaşlarda daha yavaş yürümenin, beyin hacminin azalması gibi hızlı yaşlanmanın biyolojik göstergeleriyle bağlantısı olduğunu ortaya koymuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-