>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

İÇ SİYASETTE FİLİSTİN, DIŞ SİYASETTE İSRAİL!

İÇ SİYASETTE FİLİSTİN, DIŞ SİYASETTE İSRAİL!
4 views
25 Mayıs 2022 - 11:29

Çavuşoğlu: İsrail ile ilişkilere atılım kazandıracağız

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Terörist ve katil İsrail’e ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret öncesinde Filistine selam gönderen Çavuşoğlu, İsrail ile bir çok konuda mutabık kaldığını açıkladı.

 

 

Önce Filistin’e selam, sonra israil’le ilişkileri düzeltmeye devam!

 

 

Ziyaret öncesi yaptığı açıklamada Filistinli kardeşlerimizin yanındayız ifadelerini kullanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile ilişkilere birçok alanda yeni atılım kazandırmak ve farklı mekanizmalar oluşturmak için mutabık kalındığını söyledi.

 

 

 

İSRAİL’İN ÇAKMA BAŞKENTİ KUDÜS’TE BİRARAYA GELDİLER

 

 

Çavuşoğlu, 15 yıl aradan sonra Dışişleri Bakanı düzeyinde İsrail’e yaptığı ilk ziyaret çerçevesinde mevkidaşı Yair Lapid ile İsrail’in başkent olarak ilan ettiği Batı Kudüs’te bir araya geldi.

 

Çavuşoğlu, Lapid ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, “Bizler İsrail‘le birçok alandaki ilişkilerimize yeni enerji kazandırmaya ve bundan sonra farklı mekanizmaları oluşturmada hemfikir olduk” dedi. Çavuşoğlu, “Pozitif bir gündem üzerinde çalışmak, anlaşmazlıkları da yapıcı şekilde ele almamıza yardımcı olabilir” diye ekledi.

 

Farklılıklara rağmen sürdürülebilir diyaloğun faydalı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Yaşadığımız zorluklara rağmen ticaret hacmimiz sürekli olarak artmaya devam etmiştir” diye konuştu.

 

 

Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Coğrafi anlamda yakınlığımız ve birbirini tamamlar nitelikteki ekonomilerimiz Türkiye ve İsrail’i doğal ticaret ortağı haline getiriyor.  Türkiye ve İsrail, karşılıklı olarak birbirlerinin en çok ticaret yaptığı on ülke arasında. Covid gibi yaşanan zorluklara rağmen ticaret hacmimiz sürekli olarak artamaya devam etti”.

 

Çavuşoğlu iki ülke arasında geçen yıl ticaret hacminin sekiz milyar doları aştığını belirtti.

 

Çavuşoğlu, görüşmede İsrail-Filistin meselesinin de ele alındığını ifade ederek, “Biz, BM parametreleri çerçevesinde iki devletli bir çözümün kalıcı barış için tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Tabii ki Kudüs ilgili hassasiyetleri ve Haremi Şerif’in kutsallığıyla ilgili hassasiyetleri paylaştım” diye ekledi.

 

 

 

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI MAHMUT ABBAS’LA DA GÖRÜŞÜLDÜ

 

 

Çavuşoğlu, dün de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüştüğünü bildirdi.

 

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid de, Türkiye’nin, İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olduğunu söyledi ve “Bu nedenle biz her zaman diyaloga geri dönmeyi biliyoruz” dedi.

 

Lapid, “Bugünkü görüşmelerimizde ortak ekonomik komisyonu yeniden oluşturmayı ve yeni bir havacılık anlaşması üzerinde çalışmayı gündemimize aldık” diye ekledi.

 

Çavuşoğlu’nun, İsrail Dışişleri Bakanını Türkiye’ye ziyaret etmeye davet etmesi üzerine Lapid’in “Döner kebap olacaksa hemen geliyorum” demesi, salonda gülüşmelere neden oldu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-