>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

KUZULARIN ANNELERİ İLE İLK BULUŞMA ANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

KUZULARIN ANNELERİ İLE İLK BULUŞMA ANI HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
51 views
01 Nisan 2022 - 9:56

Kuzuların anneleriyle buluşmaları havadan görüntülendi

 

Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğünde yaklaşık 5 bin kuzunun anneleriyle buluşmaları havadan görüntülendi.

 

 

 

 

Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğünde yaklaşık 5 bin kuzunun anneleriyle buluşmaları havadan görüntülendi. Her canlı için çok değerli olan anne ve yavru buluşması Bafra ırkı koyunların yetiştirildiği Amasya’daki Gökhöyük Tarım İşletmesi’nde oluşan renkli görüntüler havadan kaydedildi.Tek amaçları annelerini bulup süt içmek olan kuzular karmaşanın içinde annelerini aradı. Annelerin hepsi aynı gibi gözükse de yavrularını kokularından ve seslerinden tanıyarak buluyorlar. Koklaşmaların devamında anne ve yavruların buluşmaları ise görülmeye değerdi. Karınlarını doyuran kuzular ve yavrularını koklayan koyunlar daha sonra bakımlarını itinayla yapan görevliler tarafından ağıllarına alındı.Yaklaşık 1 aylık olan 5 bin kuzu tek tek annelerini bularak süt emdi.

 

Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdür Yardımcısı Evren Albayrak, şunları anlattı:“Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Gökhöyük Tarım İşletmesinde yüzde 75 sakız, yüzde 25 Karakaya üretkenine sahip olan Bafra ırkı koyunlarla çalışmaktayız. Irkımızın döl verimi ve süt verimi yüksektir. Bununla birlikte et kalitesi de oldukça iyidir. Bu yıl işletmemizde 3 bin 100 koyuna Koç katılmış olup, doğumumuzun büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Bu yıl 5 bin adet kuzu mevcudumuz olmuştur. Doğumlarımızın büyük bir kısmı tamamlanmıştır. Çalışmalarımızı aksatmadan, mesai gözetmeksizin bakım ve beslemeye özen göstermekteyiz. Irkımızın en önemli özelliği ikizlik oranının çok yüksek olmasıdır. Yüzde 75 oranında ikizlik, yüzde 194 oranında kuzulama verimimiz vardır. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda beşiz yavrumuz mevcuttur ve gayet sağlıklıdır. Anneler ve yavrular birbirlerini ses ve kokularıyla tanımaktadır.

 

Bu bir Allahın mucizesidir. Birbirlerini görür görmez bir anda süte saldırarak beslenmelerini yapmaktadırlar. Dikkat edilen bir diğer özellik ise hiçbir kuzu farklı bir anneye gitmemektedir. Hiçbir anne de kendisinden olmayan kuzuyu kabul etmemektedir. Her anne her kuzusunu kendi beslemektedir. O anda o anki coşku, kavuşma herkesin gönlünde bir duygusallık yapmaktadır. Mevcut sayı bizim programımızın üstünde ve gayet bereketli bir sezon geçirdik.”

 

KAYNAK:AJANSBİZİM

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-