>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

META İLK AKILLI GÖZLÜKLERİ 2024’DE PİYASAYA SÜRECEK

META İLK AKILLI GÖZLÜKLERİ 2024’DE PİYASAYA SÜRECEK
15 views
14 Nisan 2022 - 9:00

Meta, ilk akıllı gözlükleri 2024’te piyasaya sürmeyi planlıyor

 

 

Facebook’un çatı şirketi Meta, Oculus’un satın alınmasından sonra çabalarını “metaverse” olarak bilinen ortak bir sanal dünya üzerinde yoğunlaştırdı.

The Verge’de yer alan habere göre, Meta, artırılmış gerçeklik (Augmented Reality-AR) donanımlı akıllı gözlüklerin ilkini 2024’te piyasaya sürmeyi planlıyor. Tabi bu geri plandaki tüm çalışmaların yolunda gitmesi koşuluyla mümkün olabilecek.

 

Zuckerberg’in akıllı gözlükler için büyük umutları olabilir, ancak teknolojinin kısa vadeli olabilirliği çok iddialı. Zuckerberg’in Meta sunumu sırasında, birinin avatarıyla gerçek bir masada sanal satranç oynar gibi gösteriler, ancak bu herhangi bir işlevsel donanım veya yazılıma dayanmıyordu. Meta henüz planlanmış AR gözlüklerinin çalışan, giyilebilir bir prototipine sahip değil.

Yine de Zuckerberg’in yüksek teknolojili gözlüklerinin ne zaman gerçeğe dönüşeceği konusunda iddialı hedefleri var. Çalışanlar, 2024 yılına kadar ilk nesli teslim etmek için yarışıyor ve şimdiden 2026 için daha hafif, daha gelişmiş bir tasarım ve ardından 2028’de üçüncü bir sürüm üzerinde çalışıyorlar.​

 

AR gözlüklerine yönelik baskıyı ve Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmasını canlandırmanın, Zuckerberg’in kurduğu şirketi bir kez daha yenilikçi olarak kullanma arzusu olduğunu söylüyor, onu yakından tanıyanlar. Sosyal ağın itibarı, çalışanların moralini ve liderliğe olan inancını zedeleyen bir dizi gizlilik ve içerik denetleme skandalıyla lekelendi . Düzenleyiciler, şirketi bölmeye ve kişiselleştirilmiş reklamcılık işini engellemeye çalışıyor.

AR gözlükleri ve Meta’nın inşa ettiği diğer fütüristik donanımlar sonunda yakalanırsa, şirketi ve Zuckerberg’i yeni bir ışık altında kullanabilirler. Projede çalışan eski bir çalışan “Zuck’ın egosu [gözlüklerle] iç içe geçmiş durumda. Bir iPhone anı olmasını istiyor” ifadesini kullanıyor.

Meta’nın patronu, ayrıca Project Nazare olarak adlandırılan AR gözlüklerini, Apple ve Google ile başa çıkmanın bir yollu olarak da görüyor.

Nazare’nin ilk versiyonu, gözlüğün çalışması için gerekli bilgi işlem parçalarını boşaltan kablosuz, telefon şeklindeki bir cihazın yardımıyla bir cep telefonundan bağımsız olarak çalışacak şekilde tasarlandı. Bir seçim çerçevesi özelliği, gözlükler aracılığıyla diğer insanların hologramlarıyla iletişim kurma ve etkileşim kurma yeteneği olacak. Zuckerberg, zaman içinde insanlara bugün var olan görüntülü görüşmeden daha sürükleyici ve çekici bir deneyim sunacağına inanıyor.

 

300 doların üstünde bir fiyat öngörülüyor

 

 

AR gözlüklerini geliştirmek için şimdiden milyarlarca dolar harcamasına rağmen, Meta dahili olarak, ilk kullanıcıları ve geliştiricileri hedefleyecek olan ilk sürüm için düşük satış beklentilerine sahip. Bir fiyat noktasına karar verilmedi, ancak AR gözlüklerinin malzeme faturasının binlerce dolar olduğu göz önüne alındığında, cihaz kesinlikle şirketin 299 dolarlık Quest VR kulaklığından daha pahalı olacak.

Nazare’ye ek olarak, 2024 için daha önce bildirilmemiş, kod adı Hypernova olan daha ucuz bir çift akıllı gözlük de planlanıyor. Nazare bir akıllı telefondan bağımsız olarak çalışacak şekilde tasarlandı, ancak Hypernova, gelen mesajları ve diğer bildirimleri bir akıllı telefon aracılığıyla göstermek için yakındaki bir telefonla eşleşecek. Google’ın iki yıl önce satın aldığı North akıllı gözlüklerine benzer daha küçük, baş üstü ekran .

 

Meta, AR’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Himel, çalışanlara, Nazare, Hypernova ve yakın zamanda tanıttığı Ray-Ban kameralı gözlüklerin gelecekteki sürümleriyle birlikte, bu on yılın sonuna doğru on milyonlarca akıllı gözlük satmayı umduğunu söyledi.

İnsanların önümüzdeki birkaç yıl içinde AR gözlüklerini faydalı bulup bulmayacağı belli değil. Microsoft, Snap ve diğerlerinden benzer ürünler ana akımdan uzak. Ve riskler Meta için daha yüksek olamazdı. Metaverse donanımı ve ilgili yazılımları üreten bölümü kabaca 18.000 kişiye ulaştı ve şirkete yalnızca geçen yıl 10 milyar dolara mal oldu. Gözlükleri ve geleceğin VR donanımını oluşturmak için Meta, Microsoft, Apple, Google ve diğerlerinden agresif bir şekilde avlandı ve sektördeki yeteneklerin fiyatını artırdı.

Zuckerberg, önümüzdeki yıllarda AR ve VR donanımı geliştirme harcamalarını artırmayı planladığını söyledi. Meta’nın hissesi, yavaşlayan sosyal medya işi ve genç kullanıcıların TikTok gibi rakiplere akın etmesi nedeniyle düştü. Instagram ve WhatsApp’ın satın alınması gibi geçmişte büyümeyi başlatan açılımların önündeki antitröst incelemesi kuralları daha sıkı.

 

 

Apple da çalışıyor

 

 

Öte yandan, Apple, bu yıl en kısa sürede üst düzey, karma gerçeklik kulaklığı ve nihayetinde kendi AR gözlükleriyle başlayarak Zuckerberg’in donanım stratejisine de bir saldırı hazırlıyor.

Nazare, 2018 yılında Orion kod adıyla araştırma dışı bırakıldığından, Zuckerberg projeye özel bir ilgi gösterdi. Eski bir ekip üyesi, Lord of the Rings’deki her şeyi gören göze atıfta bulunarak, “Sauron’un gözü gibi” diyor. (Zuckerberg, geçenlerde bir yayında , çalışanların bazen bir projeye yoğun katılımını açıklamak için bu ifadeyi kullandıklarını itiraf etti.)

 

Zuckerberg, Nazare’nin ilk versiyonunun 3D grafikler, geniş bir görüş alanı ve sosyal olarak kabul edilebilir bir tasarım ile tam bir AR deneyimi sunduğunu söylüyordu. Ekip, başlangıçta, şu anda piyasada olandan çok daha geniş olan 70 derecelik bir görüş alanına sahip olmasını umuyordu, ancak bu hedefe büyük olasılıkla ulaşılmayacak. Gözlüğün mevcut tasarımı, Superman’in siyah çerçevelerine biraz benziyor. Tipik bir normal gözlükten yaklaşık dört kat daha fazla olan 100 gram ağırlığında olacak.

 

Meta bir 2024 ana hedefine doğru yarışırken, Nazare’nin bu hedefe ulaşacağının garantisi yok. Meta, AR gözlüklerinin ilk sürümü için Android’in üzerine kurulu bir sürümü takip ediyor Bu şirketin mevcut Quest VR kulaklığına güç veren şeye benzer bir yaklaşım.

 

 

Çekiciliği zaman alacak

 

Nazare, en azından ilk başta ana akım bir cihaz olmayacak. Mevcut pil ömrü sadece dört saattir ve gözlüklerin çoğunlukla iç mekanlarda kullanılması amaçlandı. Gözlüklerin yüksek hacimde satılması biraz zaman alacak olsa da Zuckerberg hiçbir masraftan kaçınmadı. Ekranlar, maliyetli özel dalga kılavuzları ve microLED projektörler tarafından destekleniyür. İlk sürüm, çerçevedeki stereo ses ile birlikte göz izleme ve öne bakan bir kameraya sahip olacak. Çalışanlar, bu on yılın ikinci yarısında planlanan yol haritası için özel çipler oluşturmak üzere Asya’da yarı iletken fabrikalarla çalışıyor.

Hem Nazare hem de Hypernova’nın ilk sürümlerinin belki de en fütüristik yönü, Meta’nın gözlükleri, varsayımsal olarak, kullanıcının zihniyle kontrol etmek için bir araya getirmeyi planladığı bir bilek cihazı.

Meta’nın dokunmatik ekranı, faresi veya klavyesi olmayan akıllı gözlüklerle etkileşime girmeye yardımcı olacağına inandığı sanal bir arabirimi yazmayı veya kontrol etmeyi düşünebilir.

Yakın vadede Meta, ilk akıllı saatini bu yıl en kısa sürede piyasaya sürmeyi planlıyor.

Şirketin akıllı gözlüklerinin Ray Ban ile ikinci bir versiyonu da iş başında. Meta, geçen Eylül’den Aralık’a kadar satışa çıktığı dönemde Ray-Ban’li yaklaşık 120.000 çift gözlük sattı ve ilk hedef olan 300.000’i kaçırdı.

Zuckerberg, metaverse üzerindeki iddiasını zaten belirtmiş olsa da, AR gözlüklerinin ana akım çekiciliğini kazanması uzun zaman alacak gibi görünüyor.

 

AJAN BİZİM

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-