>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

ŞEKER FABRİKALARINI SAT-DIŞARIDAN GÜMRÜKSÜZ ŞEKER İTHAL YASASI ÇIKART

ŞEKER FABRİKALARINI SAT-DIŞARIDAN GÜMRÜKSÜZ ŞEKER İTHAL YASASI ÇIKART
2 views
27 Mayıs 2022 - 6:59

Ülkemizin bir çok bölgesinde faaliyet gösteren şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra şimdi de şeker ithalatının önü açıldı

 

 

Çiftçilerimizin en önemli üretim kalemlerinden olan şeker pancarı yetiştiriciliği, satılan ve özelleştirilen Şeker fabrikalarından sonra üretim düştü.

 

 

 

Hükümet yeni bir uygulama başlattı. Özelleştirilen şeker fabrikalarının özellikle şeker mamül üreticilerinin taleplerini karşılayamaması sonucunda kamış ve pancar şekerinin ithal edilmesinin önü açıldı.

 

 

 

400 bin tona kadar gümrüksüz şeker ithal etme hakkı

 

 

Şeker ithalatında tarife kontenjanı tanınmasına ilişkin karar ve bunun uygulanmasına yönelik tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Buna göre, şekerli mamul üreticilerine 400 bin tona kadar kamış veya pancar şekeri ithalatı kotası tanındı. 31 Ekim 2022 tarihine kadar geçerli olacak uygulamada, gümrük vergisi ve varsa diğer ek mali yükümlülükler yüzde sıfır olarak uygulanacak.

 

Şeker ithalatında açılan tarife kontenjanı, C şekeri tahsisat belgesi sahibi firmalar öncelikli olmak üzere, sözkonusu ürünü şekerli mamul üretiminde hammadde olarak kullanan sanayici firmalara dağıtılacak.

 

Tarife kontenjanı taleplerine ilişkin başvurular tebliğin yayımı tarihinden itibaren 10 gün içinde alınacak.

 

Firmalara başvuruda talep ettiği tarife kontenjanı miktarından daha fazla miktarda tahsisat yapılmayacak.

 

İthal lisansı kapsamındaki ithalatın doğrudan ithal lisansı sahibi firma tarafından yapılması gerekecek. İthal lisansı üçüncü kişilere devredilemeyecek.

 

 

 

Tarife Kotası  nedir?

 

 

Tarife kontenjanı (tarife kotası), belirli bir dönem itibarıyla gümrük vergisinde ve/veya diğer mali yüklerde indirim yapılan ya da muafiyet sağlanan ithalatın miktar veya değerini ifade ediyor.

 

Tek taraflı olarak veya ikili ya da çok taraflı anlaşmalar çerçevesinde, ülke yararına kullanılmak amacıyla “İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Kararı” ile belirlenen usul ve esaslar uyarınca belirli bir dönem için gümrük vergisinde ve/veya diğer mali yüklerde indirim yapılarak ya da muafiyet tanınarak ithalatın yapılmasına imkan sağlanıyor.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı iki gün önce “piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatıldığını” duyurmuştu.

ajans bizim

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin