>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

ŞELAT NEDİR? ŞELATLAMA NASIL YAPILIR?

ŞELAT NEDİR? ŞELATLAMA NASIL YAPILIR?
11 views
16 Nisan 2022 - 10:25

Şelat nedir? Şelatlama Nasıl yapılır?  Şelat Ne işe yarar? Bütün bu sorulara cevap vermeye çalıştık.

 

 

Şelat Yunanca’dan pençe anlamına gelen  Chelate anlamına gelen Chele kökünden türemiştir. Br kimyasal madde olan  EDTA nın pençeye benzeyen organik yapısını belirtir.

 

Şelat kelimesi , toprak moleküllerinin, bitki besin elementleri ve mineral maddeleri tutabilmek için oluşturdukları kıskaç şeklindeki yapıyı ifade etmek için kullanılmaktadır. Şelatlama aynı zamanda çelasyon veya kıskaçlama olarak da bilinmektedir. Bitkilerin büyümesi için oldukça önemli bir kavram olarak da ifade edilebilir.

 

 

 

Şelat Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Bir metali yarayışsız bileşik oluşumundan koruyan molekül yapısı şelat olarak bilinmektedir. Aynı zamanda şelat, üç bileşenden meydana gelmektedir. Şelatlar, bitki besin elementlerinin kaplanmasında da tercih edilmektedir. Şelat, bitkilerin hayati fonksiyonlarını sürdürebilmesi için uygulanmakta olan bir yöntemdir. Genel olarak şelatlar, ilkbaharda büyüme başlangıcından önce kullanılmalıdır. Şelatlama işlemi sayesinde bitki besin maddeleri bağlanarak yaprak yüzeyinde daha uzun süre kalabilmektedir.

Şelatlama Nasıl Yapılır?

EDTA ve EDDHA gibi şelatlar, Çinko, Bakır, Mangan, Demir, Magnezyum ve Kalsiyum gibi bitki besin elementlerinin kaplamasında kullanılmaktadır. Öncelikli olarak toprakta birer metre aralıklarla ortalama 35 cm aralığında çukurlar açılır. Açılan çukurların içerisine ise demirli şelat doldurulması gerekmektedir. Demir şelatı belirlenen zamanlarda ise bir miktar sulandırılarak toprağa sıkılır. Toprağın bu sırada ıslak olması da önemlidir. Kuru olması durumunda sulanması gerekmektedir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-