>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

YANDI GÜLÜM KETEN HELVA NE DEMEK? KETEN HELVASI NEDİR?

YANDI GÜLÜM KETEN HELVA NE DEMEK? KETEN HELVASI NEDİR?
1 views
17 Nisan 2022 - 10:30

YANDI GÜLÜM KETEN HELVA NE DEMEK

Yandı gülüm keten helva ne demek? Keten helvası nedir? Pişmaniye keten helvasımıdır?  Tel helva nedir?  Keten helvası nasıl yapılır? Keten helvasının tarifi. İşte tüm merak edilen soruların cevapları…

 

 

 

Yandı gülüm keten helva ne demek?

 

 

Halk arasında sık sık tabir edilen yandı gülüm keten helva: “Kaçırılmış bir fırsat” anlamında kullanılan bir sözdür.  İş  işten gecti artık gibi  olayların akabinde söylenebilecek pismanlik belirtir söz grubudur.

 

 

Keten Helva nedir?

 

Keten Helva, çok eskilerden günümüze gelen bir tatlı türüdür. Tarihi çok eskilere dayanan bu helvanın, farkı hikayeleri ve adına yazılmış olan türküleri de vardır. Özellikle  eskiden  kış gecelerinde komşuları ve akrabaları bir araya toplayıp hoş sohbetler ettiren bir helva türüdür.

Helvanın hazırlığı tamamlandığında pişmaniyeyi andırır. Yapılış aşamaları biraz zorlu olsa da bittiğinde zahmetine değdiği görülecektir. Dileyenler bu tarifi önceden yapıp arkadaş ziyaretlerinde hediye olarak götürebilirler. Yine bayramlarda ve özel gün, gecelerde yapılabilir. Bu helvanın saklama koşulları diğerlerine nazaran daha hassastır. Hava almaması ve soğuk yerde saklanması önemlidir. Böylece kolay erimez ve tazeliğini uzun süre korur.

 

 

KETEN HELVANIN TARİFİ

 

Malzemeler

 

1 ½ kg un

5 su bardağı şeker

3 bardak su

1 adet limon tuzu

Keten Helvası Nasıl Yapılır ?

5 bardak şeker 3 bardak su ile koyulaşana kadar kaynatılır. Tepsi sıvı yağ ile yağlanır ve koyu kıvamlı şerbet dökülüp atılaşana kadar bekletilir. 1 buçuk kilo un yağsız bir şekilde kokusu çıkana kadar kavrulur. Kavrulan un büyük bir tepsiye elenir. Ağdalaşan şeker tepsiden sıyrılır ve elde toparlanıp halka şekli verilir. Unun üzerine yerleştirilir, unla birlikte tel tel olana kadar üç koldan çevrilir. Tel tel ayrılan helva servis tabağına alınır.

Keten Helvası servise hazırdır.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-