>
İstanbul bayanBeylikdüzü genç bayan

BAŞKENT AKTÜEL

YOZGAT MUTFAĞINA ÖZGÜ LEZZETLER TANITILDI

YOZGAT MUTFAĞINA ÖZGÜ LEZZETLER TANITILDI
5 views
24 Mayıs 2022 - 12:55

Yöresel yemek çeşitleri tanıtıldı

 

 

 

Yozgat’ta gerçekleştirilen etkinlikte, yöreye özgü yemek, yiyecek, hamur işi kültürünü yansıtan örnekler sergilenip, tanıtıldı.

 

 

 

Yozgat’ta, Türk Mutfağı Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte, yöreye özgü yemek, yiyecek, hamur işi kültüründen örnekler sergilenerek, tanıtımı yapıldı. Yozgat’a özgü akide şekerinin yapımı izleyenlerinin gözü önünde hazır hale getirildi.

 

 

 

 

 

Türk Mutfağı haftası nedeniyle etkinlik düzenlendi

 

 

Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlik Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi. Okul yöneticileri ve öğrencileri tarafından hazırlanan Yozgat yöresine ait yemekler, yiyecekler, hamur işlerin oluşan porsiyonlar sergilendi. Yozgat Valisi Ziya Polat, il yöneticileri, basın mensuplarının katıldığı etkinlikte yine yöresel olarak yapılan akide şekerinin yapımı gerçekleştirildi. Üç kuşaktır Yozgat’ta şekercilik yapan Gökçeoğlu ailesinin fertlerinden Yusuf Gökçeoğlu, Sorgun Pancar Şekeri ve yine Sorgun ilçesinde yetişen Meyan köyü olarak bilinen endemik bitki ile yapılan akide şekerini hem hazırladı, hem de nasıl yapıldığı konusunda bilgilendirmede bulundu.

 

 

 

 

 

Vali Polat: Yozgat mutfağı çok geniş bir yelpazeye sahiptir

 

 

Vali Polat, Yozgat’ın yemek kültüründe çeşitliliğin çok fazla olduğuna dikkat çekerek, ‘’Yozgat’ımıza özgün meşhur saya çöreği, testi kebabı, yöresel çorbaları, hamur işi ve börekleri ile Yozgat mutfağı çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yemeklerimizi, yiyeceklerimiz tanıtmak ve hem yurt içerisinden hem de yurt dışından insanların ilimize gelerek bu yemeklerimizin, tatlılarımızın, börek ve çöreklerimizin tadına bakmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

AJANS BİZİM

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-